| Parameter | Value |
|---|---|
| Coil Voltage (DC) | 24 V |
| Relay Type | General Purpose |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Coil Type | Non-Latching |
| Packaging | Tube |
| Termination Style | Through Hole - Solder |
| Switching Voltage | 250 VAC, 30 VDC |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver (Ag) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Release Time | 10 ms |
| Operate Time | 10 ms |
| Length | 20.4 mm |
| Width | 7 mm |
| Height | 15.4 mm |
| Must Operate Voltage | 18 V |
| Must Release Voltage | 2.4 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
